Autor: Kasia Bartosiewicz
Bezpieczeństwo, zdrowie, wolność czy dobra jakość życia, te wartości są celem każdego z nas i podstawą dobrobytu współczesnego społeczeństwa. Jednym z najważniejszych aspektów jakości życia jest swobodny dostęp do dóbr, produktów, usług i możliwość udziału w życiu społecznym i publicznym. Ale ten dostęp nie zawsze jest równy dla wszystkich – bo ludzie na różnych etapach życia mają różne potrzeby, różne możliwości i różne ograniczenia.
Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami funkcjonuje już od ponad czterech lat, ale w rzeczywistości w tym temacie zaczęto faktyczne działania dopiero od mniej niż dwóch lat.
W ramach programu Dostępność Plus, który powstał w ramach ustawy o dostępności, zostały wyszczególnione 3 filary dostępności:
- Dostępność architektoniczna
- Dostępność informacyjno – komunikacyjna
- Dostępność cyfrowa
Każdy z tych filarów realizuje różne potrzeby i niweluje różnorodne ograniczenia oraz bariery. I każdy z tych filarów jest tak samo ważny dla wszystkich doświadczających ograniczeń w dostępie.
Kto jest odbiorcą tej ustawy? Kim jest osoba ze szczególnymi potrzebami?
Każdy!
Dostępność dotyczy nas wszystkich, ale w codziennym życiu jej brak jest dostrzegany głównie przez osoby o indywidualnych potrzebach, wynikających z braku sprawności – pełnej, trwałej lub czasowej. Dostępność jest ważna w szczególności dla:
- Osób poruszających się na wózkach, o kulach, o ograniczonej możliwości poruszania się;
- osób niewidomych i słabowidzących;
- osób głuchych i słabosłyszących;
- osób głuchoniewidomych;
- osób z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi;
- osób starszych i osłabionych chorobami;
- kobiet w ciąży;
- osób z małymi dziećmi, w tym z wózkami dziecięcymi;
- osób mających trudności w komunikowaniu się z otoczeniem (także z rozumieniem języka pisanego albo mówionego);
- osób o nietypowym wzroście (w tym również dzieci), m.in. osób niskorosłych;
- osób z ciężkim lub nieporęcznym bagażem, towarem
Każdy z nas na różnych etapach życia doświadcza barier i ma problem z wykonaniem choćby najprostszych zadań.
Teraz my wszyscy mamy szansę stworzyć lepszą rzeczywistość dla nas wszystkich a w szczególności dla tych, którzy barier i ograniczeń doświadczają częściej, a nawet przez całe życie.
Dlatego też realizowanie zadań w ramach tej ustawy jest tak istotne.
Życzę tego sobie jako osobie ze znaczną niepełnosprawnością, jak i wszystkim, aby każdy z nas i każdy z was mógł pełnoprawnie korzystać ze wszystkich możliwości jakie daje nam życie.