Asystent osobisty – jeden z najbardziej potrzebnych zawodów na świecie.
Osoby z niepełnosprawnością w liczbach
Na podstawie wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba osób z niepełnosprawnością ogółem według stanu na dzień 31 marca 2021 r. wynosiła 5,4 mln. i stanowiła 14,3% ludności kraju wobec 12,2% w 2011 r. oraz 14,3% w 2002 r.
Asystencja osobista – co to jest?
Asystencja osobista jest usługą, wykonywaną dla osoby z niepełnosprawnością. Usługa polega na wspieraniu osoby w życiu codziennym, w załatwianiu spraw, których samodzielnie nie jest w stanie załatwić. Dzięki pomocy asystenta, osoby z niepełnosprawnością mają większe poczucie sprawczości i decyzyjności w swoim życiu.
Kto może być asystentem osobistym?
Każdy! Osoba z niepełnosprawnością ma prawo sama wskazać swojego asystenta osobistego. Asystent osobisty nie musi posiadać doświadczenia, ani żadnego szczególnego wykształcenia. Wystarczą chęci.
Asystentami osobistymi nie mogą być członkowie bliskiej rodziny osoby z niepełnosprawnością oraz osoby stale z nią zamieszkujące.
Asystencji osobista – zawód przyszłości
Liczby mówią same za siebie, w 2021 r. było 5,4 mln osób z niepełnosprawnością. Mamy 2024 rok, tendencje są rosnące głównie ze względu na starzejące się społeczeństwo, które z wiekiem i różnego typu jednostkami chorobowymi staje się bardziej niepełnosprawne, coraz bardziej wymagające wsparcia. Same osoby z niepełnosprawnością nie chcą obciążać rodzin opieką nad sobą, rodziny z kolei nie mogą sobie też na to pozwolić, dlatego asystent osobisty jest to zawód przyszłości. Jest to zawód postrzegany w Europie i na świecie jako bardzo prestiżowy zawód.
W momencie wejścia ustawy o asystencji osobistej, będzie również zapewniona ciągłość zapewnienia asystencji osobistej a tym samym zatrudnienia dla asystenta osobistego. Jest to bardzo duża zmiana, dobra zmiana dla osób z niepełnosprawnością ale też dla samych asystentów osobistych.
Katarzyna Bartosiewicz, nasza trenerka asystentów osobistych odbyła kilka rozmów mediach na temat tego jak ważny jest to zawód, I jak istotna jest to perspektywa dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.
Poniżej można obejrzeć i posłuchać tych krótkich aczkolwiek bardzo ważnych rozmów.