Wszyscy się różnimy, każdy jest inny, nie ma dwóch takich samych osób – to oczywiste, ale pod względem efektywności w pracy i w ogarnianiu spraw domowych, śmiało mogę postawić tezę, że ludzie dzielą się na trzy typy:

  • Tych, którzy dają radę, mają wykonane zadania w pracy zgodnie z planem, a w domu popłacone na czas rachunki i gołym okiem widać spokój w ich ruchach i gestach.
  • Takich, którzy wyrabiają się z wieloma bieżącymi obowiązkami, ale od czasu do czasu, regularnie coś zawalają. Żyją w ciągłym stresie, że znowu to się wydarzy, przez co wszędzie ich widzisz poruszających się spiesznym krokiem: niemal biegnąc wpadają z dzieckiem do przedszkolnej szatni, rzucają Ci szybkie „dzień dobry” i zaraz z niej wybiegają albo przez telefon rzucają Ci, że nie mogą teraz rozmawiać, obiecują oddzwonić i nigdy tego nie robią w umówionym czasie. Reagują nerwowo i narzekają na brak czasu.
  • Oraz takich, którzy owszem, poruszają się spokojnie, ale wnikliwemu obserwatorowi nie umknie „coś” smutnego w ich wzroku, bo co prawda wykonują to co do nich należy, ale pracują na stanowiskach, poniżej swoich kwalifikacji i potencjału. Przy tym tkwią w poczuciu winy lub niezadowolenia z siebie z powodu np. bałaganu panującego w domu lub/i tego, że wciąż nie podjęli nauki języka, choć planują to od lat.

Kiedyś z zafascynowaniem przyglądałam się ludziom z grupy pierwszej, by zrozumieć jak to robią, że mają osiągnięcia zawodowe, uporządkowane życie, a przy tym ten bijący od nich spokój. Dzisiaj wiem, że to, co różni te trzy grupy, to sposób zarządzania swoim czasem. Składa się na to umiejętność pozytywnej automotywacji (jak ją opanować w 6 krokach pisałam tutaj), selekcji priorytetowych zadań i szereg dobrych nawyków. Dziś chcę Wam powiedzieć parę słów o tym jak rozróżnić zadania mało istotne od tych najważniejszych dla naszego życia.

MACIERZ EISENHOWERA

Weź kartkę papieru, podziel ją na 4 części i wpisuj wszystkie swoje planowane zadania do wykonania przypisując je do 4 kategorii:

  1. Ważne i pilne – są to zadania, które wynikają ze zdarzeń nagłych, czy sytuacji kryzysowych, np. telefon z przedszkola, żeby odebrać dziecko, bo dostało gorączki albo awaria komputera czy samochodu. Drugą kategorią spraw, które się tu znajdą, są zadania zaniedbane w przeszłości, z presją czasu, np. opłacenie rachunku lub inna sprawa formalna, której termin właśnie mija. Czy ta ćwiartka jest w Twojej tabelce nadmiernie zapełniona? Może to oznaczać, że masz tendencje do odkładania spraw na ostatnią chwilę. Jak postępować z tymi zadaniami? Nie masz wyjścia – po prostu wykonaj je jak najszybciej.
  2. Nieważne i pilne – zadania nieistotne, ale z krótkim terminem na ich realizację, jak np. nagła prośba przyjaciółki, aby jej „natychmiast” podesłać namiary na cukiernię, w której kupiłaś tort na urodziny albo email klienta z żądaniem pilnego wniesienia pozaumownych poprawek do projektu, czy też kończący się termin promocji. Co robić? Deleguj zadania, asertywnie odmawiaj lub przesuwaj je w czasie na dogodny dla Ciebie termin. W przeciwnym razie ugrzęźniesz w zaspokajaniu potrzeb innych ludzi swoim kosztem.
  3. Nieważne i niepilne – to tzw. pożeracze czasu: oglądanie telewizji, przeglądanie Facebooka itp. Rozrywka i relaks są zadaniami ważnymi o ile faktycznie poprawiają Twój nastrój. Jeśli po spędzeniu czasu na te czynności, jesteś z siebie niezadowolona/y, to właśnie zmarnowałaś/eś swój czas. Czynności nieważne i niepilne eliminuj ze swojego planu dnia. Bywa, że są to trwałe nawyki i nie jest łatwo z nich zrezygnować – wówczas potrzebujesz popracować nad ich zmianą, a na to coachowie też mają sposoby.
  4. Ważne i niepilne – tutaj znajdują się wszystkie Twoje nierealizowane, wciąż odkładane plany, takie jak: nauka angielskiego, podjęcie kursu podnoszącego kwalifikacje, czytanie wartościowych książek, spotkania z bliskimi, którym na nas zależy. I teraz Cię zaskoczę. Mimo, że są to sprawy najłatwiejsze do odłożenia w czasie, to Twoim życiowym celem jest spędzanie każdego dnia jak najwięcej czasu w tej właśnie przestrzeni czasowej! Po to masz ograniczać czas spędzany na wykonywaniu zadań z pozostałych kategorii, aby mieć go jak najwięcej na sprawy ważne i niepilne. Bo to są działania, które przyczyniają się do Twojego rozwoju osobistego i zawodowego, a więc polepszają jakość Twojego życia i czynią Cię szcześliwą/ym.