Umówmy się: marzenia zawsze dotyczą naszego życia osobistego. Nawet jeśli „chcemy być bogaci”, to przecież nie po to, aby obserwować jak rosną cyferki na naszym koncie, ale po to, by móc kupować określone rzeczy i/lub usługi, dzięki którym będziemy szczęśliwsi. I dlatego wyznaczając sobie cele zawodowe i wszystkie inne, zamiast myśleć o trudnej drodze jaka do nich prowadzić, nie możesz zapominać co fajnego Cię czeka na jej końcu. Ale o tym jak formułować swoje cele, aby działały na nas motywująco, pisałam już tutaj. Dzisiaj będzie o czymś innym: o tym jak zamieniać cele i marzenia w fakty.

KROK 1: OD OGÓŁU DO SZCZEGÓŁU

Gdy opanowałaś/eś już sztukę motywującego wyznaczania sobie celów, to teraz dobrze się zastanów, co musi się wydarzyć, abyś zrealizował/a swoje marzenie. Zarządzanie swoim czasem przypomina malowanie obrazu. Najpierw planujesz, co chcesz namalować, a potem rysujesz kontury, większe elementy, aby w efekcie przejść do szczegółów. Lubię przykład, wydawałoby się, abstrakcyjnego marzenia, jakim jest podróżowanie po świecie czy przeprowadzka do jakiegoś tropikalnego „raju” (choćby na jakiś czas). Dajmy na to, że masz 40 lat i najmłodsze dziecko w wieku przedszkolnym. Realnie więc szansa na to, żeby wyrwać się na dłużej z kraju, nastąpi po usamodzielnieniu się dzieci, a więc gdy skończysz, powiedzmy, 55 lat. Potrzebujesz w 15 lat tak zmodyfikować ścieżkę kariery, aby w tym wieku mieć w pełni zdalną pracę. Teraz zarysowujesz kontury swojego obrazu: określasz zawód, który będziesz mógł wykonywać w tej formie (dajesz sobie na to np. pół roku), wyznaczasz realne dla Ciebie terminy podjęcia np. kursów, które musisz ukończyć, żeby rozpocząć działalność w nowym zawodzie i możliwy termin zmiany pracy (np. za 5 lat, bo szybciej nie uda Ci się zdobyć potrzebnych kwalifikacji), a na końcu cele finansowe. Później przechodzisz do szczegółów: przez pierwsze pół roku zdobywasz informacje o dostępnych dla Ciebie zawodach w trybie zdalnym, nawiązujesz kontakty z osobami pracującymi w ten sposób, czytasz artykuły na ten temat, opinie i historie ludzi, którzy już żyją Twoim wymarzonym życiem. Działania, które doprowadzą Cię do zrealizowania celu musisz rozpisać w systemie tygodniowym. I tutaj przechodzimy do sedna, czyli efektywnego planowania w praktyce codziennej.

KROK 2: ZAPLANUJ CZAS NA… PLANOWANIE CZASU

Jeśli chcesz być efektywna/y, musisz wdrożyć planowanie. No nie ma innej możliwości. Ale wbrew pozorom, jest to bardzo przyjemne.Zacznij odwyznaczenia sobie czasu w ciągu dnia na planowanie czasu. Koniecznie określ sobie terminy na układanie planów tygodniowych: około 10-15 minut codziennie rano lub wieczorem na rozpisanie priorytetowych zadań na bieżący dzień i dodatkowo nieco więcej czasu raz w tygodniu na refleksję nad wyznaczaniem celów w dalszej przyszłości. Bardzo istotne jest, aby był to taki moment dnia, który będzie dla Ciebie przyjemny: np. podczas porannej kawy, albo wieczornej kąpieli. Nie trać z oczu wizji swojego spełnionego marzenia/celu – wkrótce może się okazać, że dzięki temu codzienne planowanie stanie się ulubioną częścią Twojego dnia.

KROK 3: ZAPLANUJ CODZIENNIE JEDEN MAŁY KROK

Powiedzmy, że Twoim celem jest zwiększenie sprzedaży usług w swojej firmie, a wiąże się to z działaniami marketingowymi. Konkretnie je określ, zaplanuj co możesz zrobić w najbliższym tygodniu, co zbliży Cię do realizacji tego celu i codziennie, niezależnie od natłoku Twoich obowiązków, priorytetowo zaplanuj wykonanie co najmniej jednego małego kroku zbliżającego Cię do wykonania Twojego planu tygodniowego. Wyznacz sobie nagrodę za ich wdrożenie, np. zakładasz, że jeśli w tym tygodniu „wypuścisz” reklamę swoich usług w internecie, to w weekend pójdziesz z kolegą/przyjaciółką na kolację do restauracji. Przy czym codzienne zadania na ten tydzień, prowadzące do zrealizowania Twojego celu, to np. wymyślenie tematu reklamy, napisanie jej treści, zamówienie do niej grafiki, opublikowanie jej i ustawienie reklamy. To są Twoje priorytetowe działania, rozpisane w planie na każdy dzień, a nie na wtedy, gdy „znajdziesz na to czas”, czyli odkładane w nieskończoność. Choćby się waliło i paliło, najważniejsze zadania w ciągu dnia to te, które prowadzą Cię ku Twoim celom – marzeniom.

PODSUMOWUJĄC:

  • samo się nie zrobi – pamiętaj, że realizacja Twoich marzeń i celów zależy od Twoich codziennych działań,
  • żeby wdrażać swoje cele, musisz mieć ich świadomość każdego dnia – nie trać ich z horyzontu w natłoku bieżących zadań i wydarzeń,
  • określ realny termin na dojście do głównego celu i rozbij go na zadania konieczne do wykonania,
  • wprowadź rytuał planowania zadań – planuj wykonanie codziennie jednego, choćby naprawdę drobnego kroczku ku realizacji Twojego celu i traktuj go priorytetowo.

Wkrótce odkryjesz, że takie planowanie jest bardzo przyjemne i prowadzi do kończenia dnia z uczuciem satysfakcji z siebie.