Zabawny przykład negocjacji nastawionych na wygranie za wszelką cenę, bez wnikania w sytuację drugiej strony:

Hiszpanie:

– Tu mówi A-853, prosimy zmienić kurs o 15 stopni na południe, żeby uniknąć kolizji, płyniecie wprost na nas, odległość 25 mil morskich

Amerykanie:

– Sugerujemy WAM zmienić kurs, żeby uniknąć kolizji!

Hiszpanie:

– Odmowa! Powtarzamy, zmieńcie natychmiast kurs o 15 stopni dla uniknięcia zderzenia z nami!

Amerykanie:

– Tu kapitan jednostki pływającej Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nalegamy, żebyście WY zmienili swój kurs o 15 stopni, by uniknąć kolizji!

Hiszpanie:

– Nie uważamy tego ani za słuszne ani za możliwe do wykonania. Sugerujemy WAM zmianę kursu o 15 stopni na południe, by uniknąć zderzenia z nami!

Amerykanie:

– tu mówi kapitan Richard Howard, dowodzący lotniskowcem USS Lincoln marynarki wojennej USA, drugim co do wielkości okrętem floty amerykańskiej. Eskortują nas dwa okręty pancerne, sześć niszczycieli, pięć krążowników, cztery okręty podwodne oraz liczne jednostki wspomagające. Nie sugeruję – ROZKAZUJĘ WAM zmienić kurs o 15 stopni na południe! W przeciwnym razie podejmiemy działania konieczne, by zapewnić bezpieczeństwo temu okrętowi i siłom koalicji! Żądam natychmiastowego posłuszeństwa i usunięcia się z drogi!

Hiszpanie:

– Tu mówi Juan Carlos Alcantara z latarni morskiej. Zmieńcie natychmiast kurs!

Amerykanie:

– Ok, przyjąłem!

Historia jest znana w różnych wersjach językowych, często wykorzystywana w literaturze np. jako przykład błędów w komunikacji, w Kanadzie cieszyła się ogromną popularnością w 1996 r.